Yazılar

22 Mart 2022

Bir Kas A Noktasından B Noktasına Nasıl Ulaşır?

Fasya bilgisi ışığında artık gözümüzde çok daha kompleks ama aynı zamanda biyomekanik potansiyeli yüksek bir sistem canlanmalı. KASLARIN DOKULAR İLE İLİŞKİSİ Fasyal bütünlük içerisinde kasların dokular […]
9 Mart 2022

Diyaframlar ve Pelvik Taban

Bedenimizde neden bu kadar çok kavis ve kubbe olduğunu hiç düşündünüz mü? Bedenin akıllı mimarisinde pek çok dinamik kavis ve kubbe bulunur.Bedendeki biyodinamik statik denge kuramını […]
22 Aralık 2021

Fasya; Alemler Arası Biyo-İletişim

Fasyanın kendi içinde yapılandırdığı ağ ve iletişimin, klasik tıpta sanılanın çok ötesinde bir yerde olduğunu artık biliyoruz. Bu zarif, dinamik fakat güçlü alanın içindeki karmaşık sistem, her geçen gün inceleyeni büyülemeye devam ediyor…
30 Eylül 2021

Düzgün Nefes İyileşmeyi Getiriyor

İyi nefesin yaşamda pek çok şey değiştirebileceği inancı son yıllarda yoga ve nefesin giderek artan popülerliğiyle belirgin bir kanıt sunulmasa dahi pek çoğumuzun hissettiği bir durum.
30 Eylül 2021

Şevkat ve İyi Hissetmenin Bilimsel Alt Yapısı

İyileşmeyi şevkatin kendisi mi tetikler, yoksa kendisinden şevkatin doğduğu, bir fiziksel ve psikolojik değişimler silsilesi başlatan nörofizyolojik süreçlerin aktivasyonu mu iyileşmeyi, iyi hissetmeyi destekler?
27 Temmuz 2021

Yorgun Bacaklar İçin 5 Yoga Pozu

Sinir sisteminizi dengelemek, günün yorgunluğunu azaltmak ve bacaklarınızı dinlen-dirmek için; istediğiniz bir zamanda, istediğiniz bir yerde yapabileceğiniz bu 5 asa-nayı deneyin. Stresten, gerginlikten kurtulmak ve kalbinizi dinlendirmek için yarım saatinizi ayırmanız yeterli.
26 Temmuz 2021

Stres Yönetimi İçin Beş Nefes Tekniği

Bugünler de sokakta, işte, markette, metroda, telefon sohbetlerimizde konuştuğumuz ortak konumuz stres. Yoğun zamanlarda, sorumluluklarımız çoğaldıkça, işler yığıldıkça, görevlerimizin büyüklüğü arttıkça stres hissimiz de artıyor. Neyse ki araştırmalar, stresi yenmek söz konusu olduğunda hepimizin bir tür süper güce erişimimizin olduğunu gösteriyor.
26 Temmuz 2021

Yoga’da Sekanslama Örnekleri: Ladder Flow

Yoga pratiğinde ne çalıştığımız kadar o konuyu nasıl çalıştığımız da aynı derecede büyük bir fark yaratır. Yoga dediğimizde bedenden başlayarak karşımıza çıkan çok katmanlı karmaşık yapıları, sayısız yolla çalışabiliriz.
19 Temmuz 2021

Biz Uyurken Beynimiz Ne Yapıyor?

University of Geneva bilim insanları bir yapay zeka yaklaşımı kullanarak uyku halinde ne düşündüğümüze dair bazı ipuçları yakalamayı başarıyorlar.
27 Haziran 2021

Suyunuzu Nasıl Alırdınız?

Su olmadan yaşayamayız, bu hepimiz için ortak bir ihtiyaç. Bununla birlikte her birimiz suyu farklı şekillerde tüketme alışkanlığına sahibiz; işte bazıları:
16 Haziran 2021

Sadece Bir Saat Erken Kalkmanın Ruh Sağlığına Etkisi

26 Mayıs’ta JAMA Psychiatry’de yayınlanan bir araştırmaya göre normalden sadece bir saat erken uyanmak bir kişinin majör depresyon olasılığını %23 oranında azaltabiliyor.
30 Mayıs 2021

8 Haftada 3 Yıl Gençleşmek Mümkün

12 Nisan’da Aging’de yayınlanan bir çalışmayla ilk kez yaşam tarzı ve beslenme seklinde yapılan değişimlerin kişinin biyolojik yasini çok hızlı bir şekilde gerilettiği bilimsel verilerle kanıtlandı. […]
22 Mayıs 2021

İmmün Sistem, Fasya ve Lenf Sistemi

Bağ dokunun bedende fonksiyonlarına ve yapısına göre gösterdiği çeşitlilik, fasyanın kendi içinde sahip olduğu çeşitliliği ortaya koyar. Bağ dokunun bu anlamda çeşitleri kısaca gevşek, fibröz bağ […]
22 Mayıs 2021

Beyin İle İlgili 5 Nöro Mit

Son yıllarda nörobilimin giderek artan popülerliği, herhangi bir programın başına “nöro” ön takısı koyarak güvenilirliğini artırma gibi bir yan etki yarattı. Beyin fonksiyonlarını artırmaya yönelik bunca […]
20 Mayıs 2021

Mind Management

Yaşamda bir şey için yeteneğimiz olduğunu, fakat bu yeteneğin kazanılması gerektiğini bilmeliyiz. Yaşamdaki hiçbir şey korkulmak için değildir; her şey yalnızca anlaşılmak içindir. Şimdi daha fazla […]
20 Mayıs 2021

Ağır Metal Detoksu Nedir?

Çeşitli şikayetler ve hatta ağır metal zehirlenmesine bağlı kronik rahatsızlıklar günümüzde milyonlarca insani etkiliyor.
8 Mayıs 2021

Stress Var mı Yok mu?

Bu asanaları pratik ettikten sonrasında cevabınız ‘yok’ olacaktır, doğru nefes teknikleri ile destekleyerek yapıldığında, stres, odaklanma ve kan dolaşımız ile ilgili farkı göreceksiniz. Günlük yaşantınızdaki akışın içine farklı bir akış ve pratik ile aslında hepimizin zaman zaman hissettiği stresten uzaklaşmak için minik bir mola verin.
5 Mayıs 2021

Şükrün Bilimi

Berkeley üniversitesinde yapılan bir çalışmada çoğunluğu üniversite öğrencisi olan ve bir şekilde terapi görme ihtiyacıyla üniversitenin kaynaklarına başvurmuş olan 300’ü aşkın kişiden bir kısmından on iki hafta boyunca grupta başka bir kişiye şükür duygularını haftada bir mektupla ifade etmeleri, bir kısmından da olumsuz deneyimleri üzerine duygu ve düşüncelerini yazmaları istenmiş.
5 Mayıs 2021

Sudan Toprağa Fasya

Cildinin parlak olmasını herkes ister. Bunun için pek çok pratik ve kişisel bakım metodu uygulayabiliriz. Fakat belki de en basit ve yaygın bilgi “su içmek”tir. Peki […]
4 Mayıs 2021

Ruhunuzun Kasını 5 Asana İle Esnetin

Özellikle evde olduğumuz şu günlerde pek çoğumuz zaman zaman bedenimizdeki sıkışıklık haline eşlik eden psikolojik bir sıkışma halini de deneyimliyoruz. Giderek hareketsizleşen bedeni kısır döngüsünden çıkararak […]
3 Mayıs 2021

Ağır Metallerin Besin Ekolojisine ve İnsan Sağlığına Etkisi

Metaller dünya kabuğunun doğal bileşenleri ve rüzgar ve suyun sebep olduğu doğal erozyonla tozlar halinde doğaya saçılıyor ya da nehirlere karışıyorlar.
30 Nisan 2021

Boyun Ağrısı Ile Ilgili Duymadıklarınız

Boyun ile ilgili kadim metinlerde pek çok pasaj geçer. İncil’de “boynu ağrıyanlar”dan bahsedilir. Kur’an’da “Boyun bağları”; bedenselliğin bağları, “boynuna vurmak”; vehim üzere sabitlemek gibi pek çok mecaz yer alır.
29 Nisan 2021

Çok Günlük Pratiklerde Fasya Bakımı

Yoga yaptıkça, belirli amaçlarla düzenlenmiş çok günlük çalışmalarla muhatap olarak sahip olduğumuz yapıyı daha kapsamlı bir şekilde çalıştırabiliyor, pratiğimizi çeşitlendirebiliyoruz. Bu şekildeki özel çalışmalar ihtiyaca uygun yapıldığında beden ve ötesinde pek çok olumlu değişiklik getirebiliyor.
28 Nisan 2021

Bütüne Doğru: Fasya

Yoğun rüyalar gördüğünüz bir geceden uyandınız. Bedeninizde pek çok his. Sırtınızda yer yer kasılan bölümler, sanki yoğun bir antrenmandan çıkmışçasına kısalan bacak arkası kasları ve önünüzde koca bir gün. Tam olarak uyanmış hissetmeyi bekliyorsunuz yatağınızda. Bir süre sonra, bazı hislerin hafiflediğini keşfederken, bazıları da sizinle kalıyor. Ve gün başlıyor.